שתלים דנטלים – על הקשר בין בריאות השיניים למערכת העיכול

שתלים דנטלייםמערכת העיכול בגוף האדם בנויה מצינור ארוך ומפותל שאורכו הממוצע היא כתשעה מטרים. האיבר הראשון שבו מתחיל תהליך העיכול הוא הפה. השיניים הנמצאות בפה חותכות את המזון, טוחנות ומרסקות אותו ובעזרת הרוק הן הופכות את המזון לגוש עיסתי ורך המחליק בגרון ועובר אל האיברים האחרים הקשורים לתהליך עיכול המזון.

כאשר השיניים אינן בריאות, חזקות ויציבות הן לא יצליחו לרסק ולטחון היטב את המזון. המזון שיגיע אל הקיבה כאשר הוא אינו מרוסק היטב עלול לפצוע אותה, להכביד על תהליך העיכול, לגרום לעצירות ולבעיות ולנזקים נוספים. בעיות במערכת העיכול עלולות להשפיע על מצב הרוח ועל מצבו הבריאותי של האדם.

מידע קצר על מערכת העיכול

כל האיברים המשתתפים בתהליך עיכול המזון  מסודרים לאורך צינור העיכול בדרך המאפשרת להם לפעול ברצף זה אחר זה. בעיה באחד מהאיברים המשתתפים בתהליך העיכול תשפיע על האיברים הבאים ותמנע עיכול תקין.

השיניים הם האיבר הראשון הפותח את מסע העיכול בגוף. תפקיד השיניים הוא לחתוך, ללעוס ולגרוס את המזון כדי לאפשר את המעבר לאיבר הבא, ללוע.

הלוע הוא צינור שרירי מרופד בקרום רירי הנמצא בחלק העליון של הגרון. מן הלוע עובר המזון אל האיבר הבא, אל הוושט.

 הוושט הוא הצינור המחבר את הלוע עם הקיבה. זהו איבר שאינו לוקח חלק בתהליך העיכול, אלא רק מעביר את המזון כלפי מטה, אל הקיבה. בדפנות הוושט יש שרירים עגולים אשר באמצעות התכווצויות דוחפים אל המזון עד לקיבה.

הקיבה היא האיבר הרחב ביותר במערכת העיכול, איבר דמוי שק שבו מתבצע המשך הפירוק של המזון באמצעות השרירים הנמצאים בדופן הקיבה ובאמצעות אנזימים ומיצים המשתלבים בתהליך.

התריסריון הוא צינור ארוך ומפותל שבו מתבצע התהליך של ספיגת המזון .

המעי הגס הוא האיבר האחרון שבו מתבצע תהליך עיכול וספיגת המזון. הנוזלים של המזון נספגים בגוף והחלקים המוצקים הופכים לעיסה סמיכה הנהפכת לצואה.

המשיכו לקרוא בשביל לדעת באיזה שתל לבחור

שתלים דנטליים והחשיבות של שמירת השיניים בתהליך העיכול

לשיניים, כאמור, יש תפקיד חשוב במערכת העיכול. כאשר השיניים אינן מתפקדות היטב או כאשר חלק מהשיניים אבדו מסיבות שונות, מתרחשת פגיעה בריסוק וטחינת המזון.

בעבר את השיניים שאבדו החליפה מערכת של שיניים תותבות אשר לא תמיד הצליחה למלא היטב את תפקיד השיניים הטבעיות. בשני העשורים האחרונים השתלים הדנטליים מחליפים בהצלחה את מערכת השיניים התותבות ומתפקדים כאילו היו שיניים טבעיות. נוסף על כל היתרונות של השתלים הדנטליים, הם גם מצליחים לסייע היטב למערכת העיכול, הם חזקים, יציבים, ומצליחים לחתוך וללעוס את המזון בהצלחה.

כדי ליהנות משיניים בריאות ויפות וממערכת עיכול מתפקדת, חשוב להקפיד על הכללים הבאים:

  • יש לצחצח את השיניים לפחות פעמיים ביום. אם יש לכם שתלים וכתרים בפה יש להקפיד לצחצח בשולי הכתר. במקום שבו השן המושתלת מתחברת אל החניכיים מתאספים חיידקים רבים העלולים לפגוע בחניכיים, לגרום לאי יציבות של השן המושתלת ולהקשות על התפקיד של השיניים בתהליך העיכול.
  • חשוב להשתמש בחוט דנטלי ולעבור ביסודיות בין השיניים, גם בין השיניים המושתלות, כדי להסיר שאריות של אוכל שנתקעו בין השיניים. חשוב להשתמש בחוט הדנטלי בעדינות, הפעלת לחץ ושימוש בכוח עלולים לפצוע את החניכיים ובמקרים חמורים אף לגרום לאובדן השן.

לסיכום, שיניים בריאות משפיעות על המראה האסתטי ועל התפקוד של איברים רבים בגוף, ובניהם גם על האיברים הלוקחים חלק בתהליך העיכול. אם חסרות לכם שיניים בפה, מומלץ לעבור טיפול של השתלת שיניים כדי לאפשר לפה להמשיך לתפקד היטב כחלק ממערכת העיכול בגוף.